הגשת בקשה לפטנט במשרד אמריקאי כיישות גדולה

תהליך הגשתם של פטנטים מאפשר לכל יזם, ממציא או חברה טכנולוגית גדולה המפתחים מוצרים, לקבל זכות קניין רוחני עבור הרעיון שלהם. כל תהליך עבודה, רעיון או פיתוח טכנולוגי ייחודיים שיש בהם חידוש של ממש, יכולים להקנות לממציאיו זכות משפטית לבלעדיות (פטנט) למשך תקופה של 20 שנה. חשוב להדגיש כי תהליך הבקשה לקבלת פטנט הוא מורכב וארוך. לכן, אנו ממליצים לכם לפנות תחילה לעורכי פטנטים\עורכי דין לפטנטים אשר יוכלו לייעץ ולסייע לכם בצורה אפקטיבית.

לאחר שבקשת הפטנט שלכם מאושרת, כאמור, אתם הופכית להיות בעלי זכות משפטית במשך 20 שנה בגין ההמצאה שלכם. יחד עם זה, יש לזכור כי הגורם המאשר את הפטנט הוא משרד הפטנטים של אותה המדינה שבה הוא הוגש, ולכן, זכות הקניין המשפטית תהיה רלוונטית באופן עקרוני רק בתוך גבולותיה. משמעות הדבר היא שניתן יהיה לעשות שימוש ברעיון שלכם במדינות אחרות בעולם. בכדי להימנע ממצב כזה, רוב רובם של מבקשי הפטנטים דואגים להעביר את בקשתם גם אל משרדי הפטנטים הגדולים והחשובים בעולם ובראשם משרד הפטנטים האמריקאי United States Patent and Trademark Office) או בקיצור USPTO). בהנחה ובקשת מאושרת, הם יזכו לעגון את הזכות המשפטית על המצאתם ברחבי העולם.

זה הוא המאמר השלישי בסדרתו, לאחר שבשניים הקודמים עסקנו ודיברנו על נושא העלויות הנדרשות מ"ישויות מיקרו" ו"ישויות קטנות" – בבואן להגיש בקשה לרישום פטנט במשרד הפטנטים האמריקאי. הפעם אנו נסביר בהרחבה על המונח "ישות גדולה" ונתמקד באופן דומה בעלויות שהיא נדרשת לשלם בעבור הגשתם של פטנטים.

מה היא "ישות גדולה"?

כפי שכבר ציינו במאמרים הקודמים, משרד הפטנטים האמריקאי מגדיר בסטאטוסים שונים את כל מי שמבקש להעביר אליו בקשות לפטנטים. סטאטוס זה מאפשר לקבוע את גובה העלויות אשר יידרשו לשלם כל יזם, ממציא או חברה טכנולוגית המבקשים לרשום את הפטנט שלהם במשרד הפטנטים האמריקאי. ה-"ישות הגדולה", בניגוד ל-"ישויות המיקרו" ו"הישויות הקטנות", היא כל גוף עסקי שיש לו יותר מ-500 עובדים. בנוסף, בניגוד לקריטריון המחייב אצל "ישויות קטנות", ה-"הישות הגדולה" הינה ארגון אשר פועל עם מטרות רווח.

מי שהוגדרו על ידי משרד הפטנטים האמריקאי כ-"ישויות גדולות", יידרשו לשלם סכומים מלאים עבור פעולות בירוקרטיות של רישום הפטנט שלהן. לעומת זאת, "ישויות קטנות" ו-"ישויות מיקרו" יהיו זכאיות לתשלומים מופחתים עבור אותן הפעולות (50% פחות עבור "ישויות קטנות ו-75% פחות עבור "ישויות מיקרו".

להלן עלויות הבסיס הנדרשות מ-"ישויות גדולות" אשר מבקשות לרשום ולהגיש את בקשת הפטנט שלהן במשרד הפטנטים האמריקאי:

  • סוג הבקשה הנדרשת / העלות
  • בקשה פרוביזורית (זמנית) לרישום פטנט / 280$
  • הגשת בקשה לרישום פטנט (לא פרוביזורית) / 1720$
  • עריכת בקשות פטנט / 960$
  • הגשת בקשה מחודשת לפטנט / 3160$

לפניכם נתוני עלויות נוספים ש"ישויות גדולות" עשויות לשלם - רק במידה והמצאתן נמצאה כישימה:

סוג הבקשה הנדרשת / העלות

  • תעדוף בחינת הבקשה לפטנט (להקדים את בחינת הבקשה) / 4140$
  • עתירה לבחינת בקשה מיוחדת (המשמעות היא לבחון מוקדם יותר בקשה מסוימת, מתוך בקשות אחרות באותו התחום הממתינות לבחינתן) / 140$
  • עלויות הקשורות בפרסום הפטנט / 130$
  • 20 תביעות לפטנט המתבססות על תביעות אחרות / 100$ (מחיר פר תביעה)
  • 3 תביעות עצמאיות לפטנט (מעבר לתביעות המבוססות על תביעות אחרות) / 460$

* נתוני הטבלאות המוצגים לעיל מתייחסים לנתונים מספרים משנת 2018 ועל כן הם עשויים להיות נתונים לשינויים.

אנו מודעים היטב לעומקם של המורכבות והקשיים אשר עומדים בפני יזמים, ממציאים ואפילו חברות טכנולוגיות המבקשים לפתח מוצרים חדשים. על אחת כמה וכמה, כאשר הרעיון שלהם מהווה חידוש של ממש ויש מקום להגיש עליו פטנט, העניין הופך למורכב עוד יותר.

אנחנו חוזרים ומחזקים את המלצתנו מתחילת הדברים, כי כדאי לכם לפנות למומחים אשר יוכלו לסייע לכם בתהליך הגשת הפטנט שלכם. בכדי להקל עליכם את מלאכת החיפוש אחריהם, הכנו עבורכם את רשימת עורכי הפטנטים בה תוכלו למצוא את שמותיהם של כלל עורכי הפטנטים בישראל.

אם יש לכם צורך בהתייעצויות נוספות, אתם מוזמנים ליצור עימנו קשר ואנו נשמח לחזור אליכם בהקדם ולסייע.