הגשת בקשה לרישום פטנט כיישות קטנה במשרד פטנטים אמריקאי

"פטנטים", בהגדרתם, נחשבים לכל רעיון, מוצר או תהליך עבודה שיש בהם חידוש ייחודי, המקנים לממציאיהם זכות קניין משפטית למשך תקופה ממושכת (בדרך כלל של 20 שנה). תהליך הגשתם של פטנטים הינו מורכב וארוך ואם בכוונתכם להגיש בקשה לאישור על פטנט, רצוי שתפנו למומחים בעלי ניסיון בתחום שיוכלו לסייע לכם בכך.

המכנה המשותף הגדול ביותר של יזמים, ממציאים או חברות טכנולוגיות המעוניינים להגיש בקשה לפטנט, היא העובדה שרובם ככולם מגישים אותה גם במשרד הפטנטים האמריקאי United States Patent and Trademark Office) או בקיצור USPTO), המוכר כאחד ממשרדי הפטנטים החשובים והידועים ביותר ברמה הגלובאלית. במאמר זה אנו נסביר את המושג "ישות קטנה", ונציג בפניכם כמה מן העלויות השונות הנדרשות ממנה עבור הגשת בקשה לפטנט במשרד הפטנטים האמריקאי.


מה היא "ישות קטנה"?

משרד הפטנטים האמריקאי מגדיר בסטאטוסים שונים את מי שמבקשים להגיש דרכו בקשות לפטנטים (יזמים פרטיים או חברות הפועלות במידת היקפים משתנה). בהתאם לכל אחד מאותם סטאטוסים, הוא קובע את גובה העלויות הנדרשות לצורך רישום ראשוני של פטנטים ולצורך ביצוע פעולות אדמיניסטרציה נוספות. אחת מאותן הגדרות הסטאטוס הללו, נקראת "ישות קטנה" (או small entity).


קריטריונים מרכזיים להגדרתה של "ישות קטנה":

  • כל אדם המחזיק בזכויות בלעדיות על פטנט, בין אם לבדו או באופן משותף עם אדם אחר.
  • כל גוף עסקי המועסקים בו עד 500 עובדים או מספר הקטן מכך.
  • ארגונים ללא מטרות רווח:

- כל אוניברסיטה או מוסד אחר להשכלה גבוהה הממוקמים באיזושהי מדינה בעולם.

- כל ארגון מדעי או חינוכי הפועל ללא מטרות רווח (הממוקם באחד ממדינותיה של ארצות הברית).

- כל ארגון ללא מטרות רווח הממוקם באיזושהי מדינה בעולם, אשר פועל באופן דומה לארגונים ללא מטרות רווח בארצות הברית.


להלן נתוני בסיס מספריים, המציגים את העלויות הנדרשות מ"ישויות קטנות" המבקשות להגיש בקשות לרישום פטנטים במשרד הפטנטים האמריקאי:

סוג הבקשה הנדרשת / העלות

בקשה פרוביזורית (זמנית) לרישום פטנט / 140$

הגשת בקשה לרישום פטנט (לא פרוביזורית) / 785$

עריכת בקשות פטנט / 480$

הגשת בקשה מחודשת לפטנט / 1580$


הנה כמה נתונים מספריים נוספים, המתייחסים לנתוני עלויות הנדרשות "מישויות קטנות" לאחר שההמצאה שלהם נמצאה כ-"פטנטבילית" (ניתנת ליישום טכנולוגי בפועל):

סוג הבקשה הנדרשת / העלות

תעדוף בחינת הבקשה לפטנט (להקדים את בחינת הבקשה) / 2070$

עתירה לבחינת בקשה מיוחדת (המשמעות היא לבחון מוקדם יותר בקשה מסוימת, מתוך בקשות אחרות באותו התחום הממתינות לבחינתן) / 70$

עלויות הקשורות בפרסום הפטנט / 130$

20 תביעות לפטנט המתבססות על תביעות אחרות / 50$ (מחיר פר תביעה)

3 תביעות עצמאיות לפטנט (מעבר לתביעות המבוססות על תביעות אחרות) / 230$


* נתוני הטבלאות המוצגים הינם נכונים לשנת 2018 והם עשויים להיות נתונים לשינויים.

בין אם אתם יזמים פרטיים או חלק מחברה טכנולוגית המתכוונים להגיש בקשה לפטנט, אנו ממליצים לכם לבחון לעומק את סטאטוס הישות שאליו אתם משתייכים. מידע נוסף בנושא, תוכלו למצוא באתר שכתובתו היא: https://www.neustel.com/. לחילופין, ניתן למצוא אצלנו מאמרים נוספים העוסקים בהגדרתן של הישויות השונות, ולרבות בעלויות שונות הנדרשות מהן במסגרת תהליך הגשתם של פטנטים.