מהי יישות מיקרו לפי משרד פטנטים אמריקאי

רישומם של רעיון, מוצר או תהליך עבודה כפטנט, מקנים לממציאיהם זכות קניין משפטית שתקפה בדרך כלל לתקופה של 20 שנה. אישור על פטנט מוענק על ידי המדינה שבה הוגשה הבקשה לקבלו, ובאופן עקרוני, הוא רלוונטי לתחומיה של אותה המדינה. יחד עם זה, ניתן להרחיב את בקשת האישור לפטנט, ולבקש כי הוא יהיה תקף גם במדינות נוספות בעולם (באירופה ובארצות הברית למשל).

מרביתן של בקשות הפטנטים המוגשות ברחבי העולם, מגיעות אל משרד הפטנטים האמריקאי (USPTO–United States Patent and Trademark Office), הנחשב לאחד המשרדים הגדולים והחשובים בעולם להגשת בקשות לפטנטים. במאמר זה אנו מבקשים להתמקד בעלויות הנדרשות בגין פיתוח, רישום והגנה על פטנטים במשרד הפטנטים האמריקאי. הדגש הוא על עלויות עבור מי שמוגדר כ-"ישות מיקרו" (Micro ENTITY).

מה היא ישות מיקרו?

העלויות עבור בקשות פטנטים במשרד הפטנטים האמריקאי, הן נתון המשתנה בהתאם לשלושה סטאטוסים מרכזיים: "ישות מיקרו", "ישות קטנה" ו-"ישות גדולה". הסטאטוס בו אנו מבקשים כאמור להתמקד כרגע הוא זה של ישות המיקרו. תחת הגדרתה של ישות זו, ניתן למנות חברות קטנות (עם מתחת ל- 500 עובדים), חברות ללא מטרת רווח וממציאים פרטיים. משמעותו של סטאטוס זה, היא קבלה של 75% הנחה עבור רוב העלויות הנדרשות בגין רישומם של פטנטים.

קיימות 2 דרכים שבהן ניתן להירשם במשרד הפטנטים האמריקאי כ-ישות מיקרו:

  • על פי נתוני הכנסות ברוטו .(Gross Income Basis)
  • כאשר קיים קשר עם מוסד אמריקאי לחינוך גבוה (Association With U.S. Institution of Higher Education).

מבחינת הקריטריון הראשון, אסור שהחברה או הממציא הפרטי יחרגו מעל ל-177,117 $ של הכנסות ברוטו לשנה (נכון לשנת 2018). על פי הקריטריון השני, מגיש הפטנט צריך להוכיח את קשריו למוסד אמריקאי לחינוך גבוה (בין אם מדובר בהעסקה ישירה על ידי אותו מוסד, או בין אם קיים קשר של התקשורת חוזית מסוימת כלפיו).

הנה הנתונים הבסיסיים, המציגים את העלויות הנדרשות מ"ישויות מיקרו" המבקשות להגיש בקשות פטנטים במשרד הפטנטים האמריקאי:

סוג הבקשה הנדרשת / העלות

בקשה פרוביזורית (זמנית) לרישום פטנט / 70$

הגשת בקשה לרישום פטנט (לא פרוביזורית) / 430$

עריכת בקשות פטנט / 240$

הגשת בקשה מחודשת לפטנט / 790$

להלן מספר נתונים נוספים, המציגים את העלויות הנדרשות מ"ישויות מיקרו", לאחר שהפטנט שלהן נמצא כניתן ליישום:

סוג הבקשה הנדרשת / העלות

תעדוף בחינת הבקשה לפטנט (להקדים את בחינת הבקשה) / 1035$

עתירה לבחינת בקשה מיוחדת (המשמעות היא לבחון מוקדם יותר בקשה מסוימת, מתוך בקשות אחרות באותו התחום הממתינות לבחינתן) / 35$

עלויות הקשורות בפרסום הפטנט / 130$

20 תביעות לפטנט המתבססות על תביעות אחרות / 25$ (מחיר פר תביעה)

3 תביעות עצמאיות לפטנט (מעבר לתביעות המבוססות על תביעות אחרות) / 115$

* נתוני הטבלה הינם נכונים לשנת 2018 ועשויים להיות נתונים לשינויים.

בתור יזמים פרטיים או חברות טכנולוגיות המתכוונים להגיש בקשה לפטנט, חשוב שתכירו לעומקם הן את תהליך הבקשה והן את העלויות הכרוכות בכך. אנו מזמינים אתכם לקרוא כאן באתר מידע נוסף העוסק בדיוק בנקודות הללו.