עיצוב תעשייתי ותיכנון הנדסי


עיצוב תעשייתי הוא תנאי הכרחי להצלחת כל מוצר אשר נועד לשימוש ישיר של צרכנים.

עיצוב המוצר הוא הדבר הראשון המושך את צומת לבו של הקונה, בין אם מדובר על מכונית חדשה אשר עשוייה לעלות 100,000 ש"ח, ובין אם מדובר על מוצר צריכה קטן וזול, כמו בקבוק שתייה או דיספנסר מפיות.

מעצב תעשייתי מנוסה יודע לבחור את הצורות, הצבעים והשילובים הנכונים, אשר יעשו את ההבדל בין מוצר איכותי שנמכר בכמויות ומחזיר רווח מכובד על ההשקעה הראשונית, לבין מוצר ביננו שאינו מגיע לפוטנציאל המלא שלו.

עיצוב תעשייתי עושה את כל ההבדל.

ניסויים רבים נעשו בכדי ללמוד את התנהגותם של בני אדם, בנוגע לתרבות הקנייה וקבלת ההחלטות בבחירת מוצרים שונים. פעמים רבות הוצעו לשוק מוצרים דומים ואף זהים כמעט לחלוטין, אשר ההבדל היחיד בינם היה עיצוב המוצר. התוצאות מראות פעם אחר פעם את המובן מאליו, בני האדם מבצעים החלטות בלתי מודעות בבחירת מוצרים, ויהיו מוכנים לשלם כסף רב עבור מוצר אך ורק בגלל עיצובו החיצוני.

עיצוב תעשייתי נלמד כיום באוניברסיטאות ומכללות כחלק אינטגראלי ממקצועות ההנדסה והייצור.

מעצב תעשייתי מנוסה יודע כיום להשתלב בעבודה עם מהנדסים ואנשי תכן, ולספק מענה מקצועי לעיצוב מערכות מורכבות בתוכנות מידול הנדסי, מבלי לפגוע באיכות ההנדסית של המוצר.

כיום כבר לא מדובר על הפרדה ברורה בין מעצבים תעשייתיים למהנדסים. לא ניתן לעצב "קליפה" בניפרד מהקרביים של המוצר ויש לשלב בצורה מיטבית את עבודת המעצב עם עבודת המהנדס.

שילוב נכון של הנדסה עם עיצוב תעשייתי ע"י שימוש בכלים הנדסיים נכונים (כמו סוליד-וורקס וכלי הנדסה ממוחשבים אחרים) הוא הכרחי בפיתוח מוצרים פטנטים וכלים חדשים.

 עם זאת, תמיד כדאי לוודא שישנה אינטגרציה טובה בין האחראי על עיצוב המוצר, לבין מהנדסים ואנשי פיתוח אחרים, האחראיים על אספקטים אחרים של המוצר. בחלק מהמקרים יש לשלב מעצב החל מהרגע הראשון, ובחלק מהמקרים העיצוב נעשה לאחר גמר העבודה על מערכות מכניקה או אלקטרוניקה.

חברת מקביט מעסיקה מעצב תעשייתי מנוסה ומהנדסי מכונות, אשר שיתפו פעולה בעשרות פרויקטים שונים. 

האינטגרציה שחברת מקביט יכולה להציע, חוסכת ללקוחותינו זמן רב בבחירת אנשי מקצוע שונים, ומאפשרת לנו לפתח מוצרים חדשים תוך התייחסות מתאימה לעיצוב המוצר ולאיכות הטכנית של מבנה, פלסטיקה, מכניקה, אלקטרוניקה ופונקציונאליות. 

נכתב ע"י מהנדס מכונות - נמרוד רותם.