כמה עולה לרשום פטנט בישראל או המקומות אחרים בעולם

כמה עולה לרשום פטנט בישראל, או במקומות אחרים בעולם.

השאלה "כמה עולה לרשום פטנט " עולה פעמים רבות בשיחות עם יזמים וממציאים.

אין תשובה חד משמעית לשאלה זו, אך אנסה לתאר עבורכם את האפשרויות השונות וסדרי הגודל של המחירים אצל עורכי פטנטים .

תחילה בואו נבדיל בין סוגי העלויות שאותם אתם עתידים לשלם בתהליך רישום ועריכת הפטנט.

1- תשלום עבור עבודת העריכה של עורך פטנטים וניסוח הדרישות שלכם. תשלום זה יבוצע ישירות למשרד עורך הפטנטים והוא תלוי במורכבות הבקשה, הניסיון של המשרד אותו בחרתם ושעות העבודה הנוספות הדרושות לעורך הפטנטים בכדי להיפגש איתכם או עם אנשי מקצוע מטעמכם.

2- אגרות ותשלומים לרשם הפטנטים. האגרות השונות הן תשלומים שיבוצעו לרשויות בישראל, בארצות הברית או בכל מדינה אחרת עבור בחינת בקשת הפטנט שלכם.

את האגרה אתם תשלמו דרך משרד עורכי הפטנטים, או לחילופין, ישירות מול הרשויות במדינות השונות.

3- עלות שרטוט פטנט (להבדיל משרטוט הנדסי של פיתוח פטנט הנעשה על ידי מהנדס). שרטוט הפטנט הוא שרטוט פשוט ביותר שנעשה ע"י שרטט, והוא מיועד להצגת הרעיון בצורה כללית ביותר. אין כל קשר בין השרטוט לפטנט לשרטוט ההנדסי שיעשה על ידי משרד הנדסה בזמן פיתוח המוצר .

עם זאת, במקרים רבים ניתן להשתמש בשרטוטים ההנדסיין שבוצעו על ידי משרד הנדסה, ולהמיר אותם לפורמט פשוט עבור בקשת הפטנט. במידה וביצעתם את פיתוח הפטנט לפי פנייה לעורך הפטנטים, עלות השרטוט תיהיה מינורית או אפסית.

ליזם ישראלי ישנן מספר אפשרויות לרישום הפטנט:

1- רישום פטנט בישראל (עריכת הבקשה תעשה בכל מקרה באנגלית), דבר המקנה הגנה בישראל ואפשרות להמשיך ברישום במדינות אחרות תוך תקופה זמן קצובה (שנתיים בדר"כ).

2- הגשת בקשה לרישום הפטנט במדינה אחרת החתומה על PCT - בדרך כלל ארה"ב - בצורה כזו ניתן לקבל הגנה בשוק היעד כבר בשלב מוקדם של התהליך, וכמו במקרה הראשון, גם כאן ניתן להמשיך ולרשום את הפטנט במדינות נוספות אחרי תקופת זמן קצובה.

3- רישום פטנט פרוביזורי - כלומר, הגשת המסמכים לרשויות בארה"ב, וקבלת תאריך הגשה מוקדם עבור הפטנט. יש להבדיל בין בקשת פטנט פרוביזורי שהינה בקשה לקבלת תאריך מיקדמי, הדורשת הגשת פטנט מלא תוך שנה, לבין שני המקרים הראשונים בהם מוגש הפטנט לבחינה בפועל.בדר"כ עלויות העריכה תלויות במידה זו או אחרת במסלול אותו תבחר. לדוגמא, אם תבחר להגיש פטנט מלא בארה"ב, סביר להניח שעורך הפטנט יעבוד שעות רבות יותר על הבקשה ויגיש מסמך מפורט הרבה יותר מאשר אם תבקש מעורך הפטנטים להגיש פטנט פרוביז ונאל בלבד. עם זאת, גם הגשת פטנט ישראלי או פטנט פרוביזורי דורשות עבודת עריכה של משרד עורך הפטנטים, ולכן ההבדלים במחיר העריכה הם לא תמיד משמעותיים.

ההבדל המשמעותי במחיר הוא בין החלופות השונות הוא במחיר האגרות והתשלומים לרשויות.

לפי חלופה הזולה ביותר היא הגשת פטנט פרוביזורי. בקשה כזו תעלה (ללא שכר טרחת עורך הפטנטים) כ200$ בלבד. עבודת העריכה תעלה בין אלפי שקלים בודדים ל30-40 אלף שקל או יותר, בהתאם למורכבות הפטנט וכמות הפטנטים בתחום.

עקרונית, ניתן להגיש בקשות כאלו ללא עזרתו של עורך הפטנטים, אך כל עורך פטנטים ייעץ לכם לא לעשות דבר ללא משרד עורכי פטנטים לצידכם.

החלופה השנייה הינה הגשת פטנט ישראלי - פה אתם צפויים לשלם קצת יותר על עריכת הפטנט, בדר"כ כ10,000 שקלים עד 70,000 בהתאם למורכבות הפטנט ומשרד עורכי הפטנטים שתבחרו. האגרות השונות עדיין אינן משמעותיות ומגיעות לאלפי שקלים בודדים. רשימת האגרות מצוייה באתר רשם הפטנטים הישראלי.

החלופה השלישית והיקרה ביותר, הינה הגשת פטנט שלם בארה"ב והמשך רישומו במדינות השונות. במקרה כזה אתם צפויים לשלם בין 30,000 - 100,000 ש"ח על עבודת עריכת הפטנטים בהתאם למורכבות ולסוג הפטנט, וכן אגרות שונות בכל מדינה ומדינה בה תבקשו להגן על ההמצאה.אם הסכומים הללו קצת מפחידים (ובצדק), יש לזכור כמה דברים חשובים בקשר לתהליך קידום ההמצאה:

1. הסכום הכולל שתוציאו עבור עריכת הפטנט וגם תהליכי הפיתוח והקידום של הרעיון נפרש על פני מספר שנים בדר"כ. בתחילת הדרך אתם תשלמו על רק דברים מהותיים כמו עריכת הבקשה, בדיקת היתכנות ע"י מהנדסים או פיתוח הקונספט ויתר התשלומים מגיעים אחת למספר חודשים כאשר ממשיכים את תהליך הפיתוח או הרישום של הפטנט במדינות שונות.

2. סביר להניח שתבחרו לגייס משקיעים תוך כדי התהליך. לפעמים זה ניראה קשה, אך זכרו שיש לכם חודשים רבים בין תשלום לתשלום, ובזמן הזה כבר ניתן להיפגש עם שותפים אסטרטגיים, קרנות הון סיכון, קרן המדען הראשי ועוד ולגייס כסף שיעזור בהמשך תהליך הפיתוח והרישום.

3. זכרו כי לא כול היזמים או חברות הפיתוח רושמות פטנט. הרבה מהממציאים שאנו עובדים איתם, מצליחים למכור רעיונות או מוצרים מבלי שכף רגלם תדרוך במשרד עורכי פטנטים. אם יש לכם מוצר טוב, שעבר תהליכי פיתוח כנדרש וקיים תיק ייצור , פעמים רבות ניתן למכור את המוצר או תיק הייצור לחברה אחרת בעלת משאבים ולעשות "אקזיט" עוד לפני שתהליכי הרישום החלו. לחילופין ניתן לבחור בחלופה הזולה של רישום פטנט פרוביזורי או אפילו להסתפק בהסכמי סודיות.

זכרו, אם תגיעו לפגישה עם חברה גדולה, בעלת משאבים רבים עם מוצר טוב, אב טיפוס עובד והוכחת היתכנות טכנולוגית - סביר להניח שהחברה הגדולה יותר תוכל לקחת על עצמה את עלויות רישום הפטנט ביתר קלות, ביחס לאפשרויות המוגבלות יותר שלכם. 

הרבה פעמים, יהיה זה נכון יותר להוציא את המשאבים המוגבלים העומדים ברשותכם בתחילת הדרך, על פיתוח הנדסי נכון, עיצוב תעשייתי איכותי ובנייה של אב טיפוס, ולהשאיר את עלויות הפטנט לחברה המסחרית הגדולה, או לשלב מאוחר יותר בו כבר נכנס משקיע לתמונה.להתייעצות עם יזם שעבר את התהליך בעצמו, ניתן ליצור איתנו קשר.