פיתוח מוצרים - עלויות מול החזר השקעה

פיתוח מוצרים, עלויות מול החזר השקעות.

השאלה הנפוצה ביותר שאני שומע מפי לקוחות, כולל יזמים פרטיים וגם מנהלי מוצר בחברות ידו עות, היא "כמה זה צריך להעלות" כמובן שעל שאלה מסוג זה, אף פעם לא ניתן לענות לפני שמתחילים להתע מק בדרישות ה פיתוח , ולהגדיר יעדים ל פיתוח מוצר או פיתוח מוצרים .

כאשר אדם שואל אותי בטלפון "כמה עולה לפתח מוצר", אני נוטה לענות בדרך מתחמקת וקצת סרקסטית "כמה עולה אוטו?".

החישוב הפשוט ביותר שאוכל לחשוף בפני הקוראים הוא כזה:

שעת עבודה של מהנדס ( מהנדס מכונות , מהנדס אלקטרוניקה או מהנדס תוכנה) כ200 ש"ח לשעה.

שעת עבודה של מעצב תעשייתי: כ150 ש"ח לשעה לביצוע עיצוב המוצר ותכן פלסטיקה.

כעת הכפילו את שעות העבודה של העובדים על הפרויקט במספר שעות הפיתוח, והוסיפו הוצאות חומרים, קבלני משנה וכדו.במבט ראשון לא מדובר בסכומים גדולים (ובעצם גם במבט שני ושלישי).. אבל זיכרו כי בכדי להגיע למוצר סופי, מושקע מעוצב ועובד, דרושים שעות עבודה רבות.

בעבודתי כאיש פיתוח (מהנדס מכונות), יצא לי לנהל פרויקטים החל מ1000 ש"ח, בעיקר עבור עיצוב מוצרי פלסטיק פשוטים, ועד 100,000 ש"ח עבור פיתוח מוצר ים המשלבים אלקטרוניקה, מכניקה והכנה לייצור סידרתי.

אבל הנתון המעניין ביותר, הוא לא בהכרח עלות פיתוח מכניקה או אלקטרוניקה בפרויקט, ואף לא עלות הפרויקט כולו.

יזם מודד את העלויות השונות לפי חישובים של הוצאה מול סיכוי להכנה עתידית, ולא כהוצאה נטו. בחישוב מסוג כזה, ההוצאה הכספית היא השקעה מחושבת ולא הוצאה נטו.

אם כך חישבו...

1. מהוא גודל השוק אליו מכוון המוצר שלכם? כמה חברות קיימות היום, היו מרוויחות משימוש בפטנט או במוצרים שלכם, וכמה הן היו מוכנות לשלם עבור הזכות לייצר את המוצרים שאתם פיתחתם?

2. מהוא הסיכוי שאחת מבין החברות הקיימות היום בתחום, יהיו מוכנות לרכוש מכם זכויות לשימוש בפטנט או המוצרים? 

אם כך, השאלה היא לא בהכרח "האם 10,000 ש"ח זו הוצאה גדולה".. השאלה היא "האם 10,000 ש"ח היא השקעה גבוהה על מול הסיכוי להרוויח 10 מיליון ש"ח, בהסתברות של אחד לעשר".